Saltu al enhavo

Naciaj parkoj de Barato

El Vikipedio, la libera enciklopedio

Jen listo de ĉiuj naciaj parkoj de Barato (angle: national parks of India).

La unua barata nacia parko (IUCN-protektita areo de 2-a kategorio) estis fondita en 1935 sub la nomo Hailey National Park, kiu nuntempe portas la nomon de Nacia Parko Jim Corbett. En 1970, Barato posedis nur kvin naciajn parkojn.

En 1972 Barato validigis la Wildlife Protection Act kaj la projekton Tigro por protekti la vivospacon de endanĝeritaj specioj.

Ekde aprilo 2007 ekzistas 96 naciaj parkoj. Ĉiuj kune havas areon de 38.029,18 km², tio estas 1,16 % de la tuta areo de Barato.

Listo de naciaj parkoj

[redakti | redakti fonton]
NomoŜtato Fondita enAreo (en km²)
1. Nacia Parko AnshiKarnataka 1987250
2. Nacia Parko BalphakramMeghalajo 1986220
3. Nacia Parko BandhavgarhMadhja-Pradeŝo 1982448,85
4. Nacia Parko BandipurKarnataka 1974874,20
5. Nacia Parko BannerghattaKarnataka 1974104,27
6. Nacia Parko VansdaGuĝarato 197923,99
7. Nacia Parko BetlaĜarkhando 1986231,67
8. Nacia Parko BhitarkanikaOrissa 1988145
9. Nacia Parko Blackbuck (Velavadar)Guĝarato 197634,08
10. Tigrorezervejo BuksaOkcidenta Bengalo 1992117,10
11. Nacia Parko Golfeto CampbellAndamanoj kaj Nikobaroj 1992426,23
12. Nacia Parko ĈandoliMaharaŝtro 2004317,67
13. Nacia Parko Jim CorbettUtarakando 1936520,82
14. Nacia Parko DaĉigamĜamuo kaj Kaŝmiro 1981141
15. Nacia Parko DarrahRaĝastano 2004250
16. Nacia Parko DesertRaĝastano 19803162
17. Nacia Parko Dibru-SaiĥoŭaAsamo 1999340
18. Nacia Parko DudhŭaUtar-Pradeŝo 1977490,29
19. Nacia Parko EravikulamKerala 197897
20. Nacia Parko FosilioMadhja-Pradeŝo 19830,27
21. Nacia Parko GalatheaAndamanoj kaj Nikobaroj 1992110
22. Nacia Parko GangotriUtarakando 19891552,73
23. Gir-arbara Nacia ParkoGuĝarato 1975258,71
24. Nacia Parko GorumaraOkcidenta Bengalo 199479,45
25. Govind Pashu ViharUtarakando 1990472,08
26. Nacia Parko Granda HimalajoHimaĉal-Pradeŝo 1984754,40
27. Nacia Parko GugamalMaharaŝtro 1987361,28
28. Nacia Parko GuindyTamil Nadu 19762,82
29. Nacia Parko Golfo de KaĉĉGuĝarato 1980162,89
30. Nacia Parko Golfo de MannarTamil Nadu 19806,23
31. Nacia Parko HemisĜamuo kaj Kaŝmiro 19814100
32. Nacia Parko HazaribagĜarkhando N/A183,89
33. Nacia Parko Indira Gandhi (antaŭe: Nacia Parko Annamalai)Tamil Nadu 1989117,10
34. Nacia Parko IndravatiĈhatisgaro 19811258,37
35. Nacia Parko IntankiNagalando 1993202,02
36. Nacia Parko KalesarHarjano 2003100,88
37. Nacia Parko KanhaMadhja-Pradeŝo 1955940
38. Nacia Parko Kanger Ghati (Valo Kanger)Ĉhatisgaro 1982200
39. Nacia Parko Kasu Brahmananda ReddyAndhra Pradesh 19941,42
40. Nacia Parko KazirangaAsamo 1974471,71
41. Nacia Parko Keibul LamjaoManipuro 197740
42. Nacia Parko KeoladeoRaĝastano 198128,73
43. Nacia Parko KhangchendzongaSikimo 19771784
44. Nacia Parko KiŝtŭarĜamuo kaj Kaŝmiro 1981400
45. Nacia Parko KudremuĥKarnataka 1987600,32
46. Nacia Parko MadhavMadhja-Pradeŝo 1959375,22
47. Nacia Parko Mahatma Gandhi Marine (iam: Nacia Parko Wandur)Andamanoj kaj Nikobaroj 1983281,50
48. Nacia Parko Mahavir Harina VanasthaliAndhra Pradesh 199414,59
49. Nacia Parko ManasAsamo 1990500
50. Nacia Parko Mathikettan ŜolaKerala 200312,82
51. Nacia Parko Meza Insulo ButtonAndamanoj kaj Nikobaroj 19870,64
52. Nacia Parko MollemGoa 1978107
53. Nacia Parko MoulingArunaĉal-Pradeŝo 1986483
54. Mount Abu Wildlife SanctuaryRaĝastano 1960288
55. Nacia Parko Monto HarrietAndamanoj kaj Nikobaroj 198746,62
56. Nacia Parko MrugavaniAndhra Pradesh 19943,60
57. Nacia Parko MudumalaiTamil Nadu 1990103,24
58. Nacia Parko MukurthiTamil Nadu 199078,46
59. Nacia Parko MurlenMizoramo 1991200
60. Nacia Parko NamdaphaArunaĉal-Pradeŝo 19831985,23
61. Nacia Parko NameriAsamo 1998200
62. Nacia Parko Nanda DeviUtarakando 1982630,00
63. Nacia Parko NandankananOrissa 1976
63. Nacia Parko NavegaonMaharaŝtro 1975133,88
64. Nacia Parko Valo NeoraOkcidenta Bengalo 198688
65. Nacia Parko NokrekMeghalajo 198647,48
66. Nacia Parko Norda Insulo ButtonAndamanoj kaj Nikobaroj 19870,44
67. Nacia Parko OrangAsamo 199978,80
68. Nacia Parko Palani-MontetojTamil Nadu, Palani-Montetoj Proposed736,87
69. Nacia Parko PannaMadhja-Pradeŝo 1973542,67
70. Nacia Parko Pench (Madhya Pradesh)Madhja-Pradeŝo 1975292,85
71. Nacia Parko PenchMaharaŝtro 1975257,26
72. Nacia Parko PerijarKerala 1982350
73. Nacia Parko Blua Monto PhawngpuiMizoramo 199750
74. Nacia Parko Valo PinHimaĉal-Pradeŝo 1987675
75. Nacia Parko RajajiUtarakando 1983820,42
76. Nacia Parko Rajiv Gandhi (antaŭe: Nacia Parko Nagarhole)Karnataka 1988643,39
77. Nacia Parko Rani Jhansi MarineAndamanoj kaj Nikobaroj 1996256,14
78. Nacia Parko RanthamboreRaĝastano 1980392
79. Nacia Parko Saddle PeakAndamanoj kaj Nikobaroj 198732,54
80. Nacia Parko Salim AliĜamuo kaj Kaŝmiro 19929,07
81. Nacia Parko Sanjay²Ĉhatisgaro 19811471,13
82. Nacia Parko Sanjay²Madhja-Pradeŝo 1981466,88
83. Nacia Parko Sanjay Gandhi k.a.k. Nacia Parko Borivili, MumbaiMaharaŝtro 198386,96
84. Nacia Parko SariskaRaĝastano 1982273,80
85. Nacia Parko SatpuraMadhja-Pradeŝo 1981585,17
86. Nacia Parko Silenta ValoKerala 198489,52
87. Nacia Parko SirohiManipuro 19820,41
88. Nacia Parko SimlipalOrissa 1980845,70
89. Nacia Parko SingalilaOkcidenta Bengalo 199278,60
90. Nacia Parko Suda Insulo ButtonAndamanoj kaj Nikobaroj 19870,03
91. Nacia Parko Sri VenkatesŭaraAndhra Pradesh 1989353,62
92. Nacia Parko SultanpurHarjano 19891,43
93. Nacia Parko SundarbansOkcidenta Bengalo 19841330,10
94. Nacia Parko TadobaMaharaŝtro 1955116,55
95. Nacia Parko Valo de FlorojUtarakando 198287,50
96. Nacia Parko ValmikiBihar 1989335,65
97. Kanwar Lake Bird SanctuaryBihar 198767,5
98. Vikramshila Gangetic Dolphin SanctuaryBihar 2009250
99. Nacia Parko Van ViharMadhja-Pradeŝo 19794,45
100. Dalma Wildlife SanctuaryĜarkhando 1975195

Eksteraj ligiloj

[redakti | redakti fonton]