Listo de deputitoj de Vosges

El Vikipedio, la libera enciklopedio
Salti al navigilo Salti al serĉilo

Tiu-ĉi artikolo prezentas liston de deputitoj de la departemento Vosges de Francio.

Enhavo

5-a Respubliko[redakti | redakti fonton]

1-a parlamenta periodo 1958-1962[redakti | redakti fonton]

Distrikto Nomo Partio Ekde Ĝis Notoj
1-a distrikto Charles Guthmüller DVG 9-a de decembro 1958 9-a de oktobro 1962  
2-a distrikto Maurice Lemaire UNR 9-a de decembro 1958 9-a de oktobro 1962  
3-a distrikto Jean-Marie Grenier UNR 9-a de decembro 1958 9-a de oktobro 1962  
4-a distrikto Albert Voilquin DVG 9-a de decembro 1958 9-a de oktobro 1962  










2-a parlamenta periodo 1962-1967[redakti | redakti fonton]

Distrikto Nomo Partio Ekde Ĝis Notoj
1-a distrikto Marcel Hoffer UNR-UDT 6-a de decembro 1962 2-a de aprilo 1967  
2-a distrikto Maurice Lemaire UNR-UDT 6-a de decembro 1962 2-a de aprilo 1967  
3-a distrikto Christian Poncelet UNR-UDT 6-a de decembro 1962 2-a de aprilo 1967  
4-a distrikto Albert Voilquin RI 6-a de decembro 1962 2-a de aprilo 1967  










3-a parlamenta periodo 1967-1968[redakti | redakti fonton]

Distrikto Nomo Partio Ekde Ĝis Notoj
1-a distrikto Marcel Hoffer UD-5-a 3-a de aprilo 1967 30-a de majo 1968  
2-a distrikto Maurice Lemaire UD-5-a 3-a de aprilo 1967 30-a de majo 1968  
3-a distrikto Christian Poncelet UD-5-a 3-a de aprilo 1967 30-a de majo 1968  
4-a distrikto Albert Voilquin RI 3-a de aprilo 1967 30-a de majo 1968  










4-a parlamenta periodo 1968-1973[redakti | redakti fonton]

Distrikto Nomo Partio Ekde Ĝis Notoj
1-a distrikto Marcel Hoffer UDR 11-a de julio 1968 1-a aprilo 1973  
2-a distrikto Maurice Lemaire UDR 11-a de julio 1968 1-a aprilo 1973  
3-a distrikto Christian Poncelet
Jacques Boileau
UDR
UDR
11-a de julio 1968
7-a de aŭgusto 1972
6-a de aŭgusto 1972
1-a aprilo 1973
Gvt
 
4-a distrikto Albert Voilquin RI 11-a de julio 1968 1-a aprilo 1973  









Notoj : Gvt: Nomumita al la registaro


5-a parlamenta periodo 1973-1978[redakti | redakti fonton]

Distrikto Nomo Partio Ekde Ĝis Notoj
1-a distrikto Marcel Hoffer UDR 2-a de aprilo 1973 2-a de aprilo 1978  
2-a distrikto Maurice Lemaire UDR 2-a de aprilo 1973 2-a de aprilo 1978  
3-a distrikto Christian Poncelet
Gérard Braun
UDR
UDR
2-a de aprilo 1973
14-a de majo 1973
13-a de majo 1973
2-a de aprilo 1978
Gvt
 
4-a distrikto Albert Voilquin RI 2-a de aprilo 1973 6-a de oktobro 1977 Snt  









Notoj : Gvt: Nomumita al la registaro, Snt: Elektita au Senato


6-a parlamenta periodo 1978-1981[redakti | redakti fonton]

Distrikto Nomo Partio Ekde Ĝis Notoj
1-a distrikto Philippe Séguin RPR 3-a de aprilo 1978 22-a de majo 1981  
2-a distrikto Christian Pierret PS 3-a de aprilo 1978 22-a de majo 1981  
3-a distrikto Gérard Braun RPR 3-a de aprilo 1978 22-a de majo 1981  
4-a distrikto Hubert Voilquin UDF 3-a de aprilo 1978 22-a de majo 1981  










7-a parlamenta periodo 1981-1986[redakti | redakti fonton]

Distrikto Nomo Partio Ekde Ĝis Notoj
1-a distrikto Philippe Séguin RPR 2-a de julio 1981 1-a aprilo 1986  
2-a distrikto Christian Pierret PS 2-a de julio 1981 1-a aprilo 1986  
3-a distrikto Jean Valroff PS 2-a de julio 1981 1-a aprilo 1986  
4-a distrikto Serge Beltrame PS 2-a de julio 1981 1-a aprilo 1986  










8-a parlamenta periodo 1986-1988[redakti | redakti fonton]

4 deputitoj elektitaj laŭ proporcia balotsistemo:

9-a parlamenta periodo 1988-1993[redakti | redakti fonton]

Distrikto Nomo Partio Ekde Ĝis Notoj
1-a distrikto Philippe Séguin RPR 23-a de junio 1988 1-a aprilo 1993  
2-a distrikto Christian Pierret PS 23-a de junio 1988 1-a aprilo 1993  
3-a distrikto Christian Spiller DVD 23-a de junio 1988 1-a aprilo 1993  
4-a distrikto Serge Beltrame PS 23-a de junio 1988 1-a aprilo 1993  










10-a parlamenta periodo 1993-1997[redakti | redakti fonton]

Distrikto Nomo Partio Ekde Ĝis Notoj
1-a distrikto Philippe Séguin RPR 2-a de aprilo 1993 21-a de aprilo 1997  
2-a distrikto Gérard Cherpion DVD 2-a de aprilo 1993 21-a de aprilo 1997  
3-a distrikto François Vannson DVD 2-a de aprilo 1993 21-a de aprilo 1997  
4-a distrikto Jean-Pierre Thomas UDF 2-a de aprilo 1993 21-a de aprilo 1997  










11-a parlamenta periodo 1997-2002[redakti | redakti fonton]

Distrikto Nomo Partio Ekde Ĝis Notoj
1-a distrikto Philippe Séguin RPR 1-a junio 1997 18-a de junio 2002  
2-a distrikto Christian Pierret
Claude Jacquot
PS
PS
1-a junio 1997
5-a de julio 1997
4-a de julio 1997
18-a de junio 2002
Gvt
 
3-a distrikto François Vannson RPR 1-a junio 1997 18-a de junio 2002  
4-a distrikto Christian Franqueville DVG 1-a junio 1997 18-a de junio 2002  









Notoj : Gvt: Nomumita al la registaro


12-a parlamenta periodo 2002-2007[redakti | redakti fonton]

Distrikto Nomo Partio Ekde Ĝis Notoj
1-a distrikto Michel Heinrich RPR poste UMP 19-a de junio 2002 19-a de junio 2007  
2-a distrikto Gérard Cherpion RPR poste UMP 19-a de junio 2002 19-a de junio 2007  
3-a distrikto François Vannson RPR poste UMP 19-a de junio 2002 19-a de junio 2007  
4-a distrikto Jean-Jacques Gaultier DVD poste UMP 19-a de junio 2002 19-a de junio 2007  










13-a parlamenta periodo 2007-2012[redakti | redakti fonton]

Distrikto Nomo Partio Ekde Ĝis Notoj
1-a distrikto Michel Heinrich UMP 20-a de junio 2007 19-a de junio 2012  
2-a distrikto Gérard Cherpion UMP 20-a de junio 2007 19-a de junio 2012  
3-a distrikto François Vannson UMP 20-a de junio 2007 19-a de junio 2012  
4-a distrikto Jean-Jacques Gaultier UMP 20-a de junio 2007 19-a de junio 2012  










14-a parlamenta periodo 2012-2017[redakti | redakti fonton]

Distrikto Nomo Partio Ekde Ĝis Notoj
1-a distrikto Michel Heinrich UMP 20-a de junio 2012 En ofico  
2-a distrikto Gérard Cherpion UMP 20-a de junio 2012 En ofico  
3-a distrikto François Vannson UMP 20-a de junio 2012 En ofico  
4-a distrikto Christian Franqueville PS 20-a de junio 2012 En ofico  










Kvara Respubliko[redakti | redakti fonton]

Parlamenta periodo 1956-1958[redakti | redakti fonton]

La balotoj okazis laŭ lista proporcia balotsistemo, kun ebleco de alparenciĝo inter pluraj listoj.

La listo dirata « de unuiĝo por Nova Popola Fronto » ricevis 59 577 de la 180 615 esprimitaj voĉoj, tio estas 33 % de la voĉoj, kaj gajnis du elektitojn :

Tri registaraj listoj kandidatiĝis sed pasintaj interkonsentoj certigis unu elektiton al ĉiu listo :

Parlamenta periodo 1951-1956[redakti | redakti fonton]

La balotoj okazis laŭ lista proporcia balotsistemo, kun ebleco de alparenciĝo inter pluraj listoj. La alparenciĝoj inter iuj listoj ne atingis la absolutan plimulton de la voĉoj, la disdono de la seĝoj estis farita laŭ proporcia maniero.
La listo "Kuniĝo de la Franca Popolo" kondukita de Maurice Lemaire kun alparenciĝo al la listo de la Sendependuloj kaj de RGR de André Barbier partigis inter si la seĝojn, tri por la listo RPF, du por la dua :

Parlamenta periodo 1946-1951[redakti | redakti fonton]

La balotoj okazis laŭ lista proporcia balotsistemo, sen ebleco de alparenciĝo inter pluraj listoj.

La batalo estis nedecida inter MRP (42 478 voĉoj - du seĝoj), la gaŭlista listo (42 238 voĉoj) kaj la komunista listo (41 713 voĉoj) ; la socialistoj (30 438 voĉoj) gajnis la 5-an seĝon :

2-a Konstitucianta Asembleo junio 1946 - novembro 1946[redakti | redakti fonton]

La balotoj organizitaj por la elekto de nova Konstitucianta Asembleo okazis post la malsukceso de la referendumo pri la 1-a konstitucianta projekto, subtenita de PCF kaj SFIO, en majo 1946. La balotoj okazis laŭ lista proporcia balotsistemo, sen ebleco de alparenciĝo inter pluraj listoj.

1-a Konstitucianta Asembleo novembro 1945-junio 1946[redakti | redakti fonton]

La balotoj en la 1-a Konstitucianta Asembleo estis organizitaj laŭ proporcia departementa balotsistemo, sen ebleco de alparenciĝo. La konstitucia projekto redaktita de tiu asembleo kun PCF/SFIO plimulto estis rifuzita per refrendumo en majo 1946, konduktante al elekto de nova Konstitucianta Asembleo en junio 1946.

3-a Respubliko[redakti | redakti fonton]

Nacia Asembleo (1871-1876)[redakti | redakti fonton]

1-a parlamenta periodo (1876-1877)[redakti | redakti fonton]

2-a parlamenta periodo (1877-1881)[redakti | redakti fonton]

3-a parlamenta periodo (1881-1885)[redakti | redakti fonton]

4-a parlamenta periodo (1885-1889)[redakti | redakti fonton]

5-a parlamenta periodo (1889-1893)[redakti | redakti fonton]

6-a parlamenta periodo (1893-1898)[redakti | redakti fonton]

7-a parlamenta periodo (1898-1902)[redakti | redakti fonton]

8-a parlamenta periodo (1902-1906)[redakti | redakti fonton]

9-a parlamenta periodo (1906-1910)[redakti | redakti fonton]

10-a parlamenta periodo (1910-1914)[redakti | redakti fonton]

11-a parlamenta periodo (1914-1919)[redakti | redakti fonton]

12-a parlamenta periodo (1919-1924)[redakti | redakti fonton]

13-a parlamenta periodo (1924-1928)[redakti | redakti fonton]

14-a parlamenta periodo (1928-1932)[redakti | redakti fonton]

15-a parlamenta periodo (1932-1936)[redakti | redakti fonton]

16-a parlamenta periodo (1936-1940)[redakti | redakti fonton]

Dua Imperio[redakti | redakti fonton]

1-a parlamenta periodo (1852-1857)[redakti | redakti fonton]

2-a parlamenta periodo (1857-1863)[redakti | redakti fonton]

3-a parlamenta periodo (1863-1869)[redakti | redakti fonton]

4-a parlamenta periodo (1869-1870)[redakti | redakti fonton]

Dua Respubliko[redakti | redakti fonton]

Elektoj per vira universala balotsistemo ekde 1848

Konstitucianta Nacia Asembleo (1848-1849)[redakti | redakti fonton]

Nacia Leĝofara Asembleo (1849-1851)[redakti | redakti fonton]

Ĉambro de la deputitoj (Julia monarkio)[redakti | redakti fonton]

1-a Parlamenta periodo (1830-1831)[redakti | redakti fonton]

2-a Parlamenta periodo (1831-1834)[redakti | redakti fonton]

3-a Parlamenta periodo (1834-1837)[redakti | redakti fonton]

4-a Parlamenta periodo (1837-1839)[redakti | redakti fonton]

5-a Parlamenta periodo (1839-1842)[redakti | redakti fonton]

6-a Parlamenta periodo (1842-1846)[redakti | redakti fonton]

7-a Parlamenta periodo (17/08/1846-24/02/1848)[redakti | redakti fonton]

Ĉambro de la deputitoj de departementoj (2-a Resurtronigo)[redakti | redakti fonton]

1-a parlamenta periodo (1815–1816)[redakti | redakti fonton]


2-a parlamenta periodo (1816-1823)[redakti | redakti fonton]


3-a parlamenta periodo (1824-1827)[redakti | redakti fonton]


4-a parlamenta periodo (1828-1830)[redakti | redakti fonton]


5-a parlamenta periodo (23-a de junio 1830 - 28-a de julio 1830)[redakti | redakti fonton]

Ĉambro de la reprezentantoj (Cent-Tagoj)[redakti | redakti fonton]

Ĉambro de la deputitoj de departementoj (1-a Resurtronigo)[redakti | redakti fonton]

Nacia Konvencio (1792-1795)[redakti | redakti fonton]

8 deputitoj kaj 4 anstataŭantoj

Deputitoj[redakti | redakti fonton]

  1. Poullain-Grandprey (Joseph-Clément), ĝenerala prokuroro sindiko de la departemento.
  2. François de Neufchâteau (Nicolas-Louis) eksa deputito en la Leĝofara Asembleo. Rifuzis la mandaton de deputito la 10-an de septembro 1792 ; estis anstataŭita de Balland.
  3. Hugo (Joseph), administranto de la departemento. Estis eksigita pro malsano, la 9-an de vendemiero jaro 2-a (30-a de septembro 1793) ; estis anstataŭita la 22-an de vendemiero jaro 2-a (13-a de oktobro 1793), de Cherrier.
  4. Perrin (Jean-Baptiste), prezidanto de la departemento.
  5. Noël (Jean-Baptiste) prokuroro sindiko de Remiremont. Estis kondamnita al morto la 18-an de frimero jaro 2-a (8-a de decembro 1793).
  6. Souhait (Joseph-Julien); urbestro de Saint-Dié.
  7. Bresson (Jean-Baptiste), administranto de la distrikto Darney, eksa deputito anstataŭanto en la Leĝofara Asembleo. Estis eksigita post la 31-a de majo 1793 ; estis revokita la 18-an de frimero jaro 3-a (8-a de decembro 1794).
  8. Couhey (François), juĝisto en la tribunalo de Neufchâteau.

Anstataŭantoj[redakti | redakti fonton]

  1. Balland (Charles-André), prokuroro sindiko de la distrikto Bruyères, eksa deputito anstataŭanto en la Leĝofara Asembleo. Anstataŭis François de Neufchâteau, ne akceptinta.
  2. Cherrier (Jean-Claude), prezidanto de la tribunalo de Neufchâteau, eksa konstitucianto. Anstataŭis Hugo la 22-an de vendemiero jaro 2-a (13-a de oktobro 1793).
  3. Martin (Nicolas-Félix), juĝisto de la distrikto La Marche. Estis vokita por anstataŭi Bresson, malsaniĝis survoje, sendis sian demision, kiu estis ekceptita la 7-an de florealo jaro 3-a (26-a de aprilo 1795). Estis arestita kiel suspektito pri federalismo.
  4. Fricot (François-Firmin), elektanto de Remiremont, eksa konstitucianto. Estis akceptita la 4-an de mesidoro jaro 3-a (22-a de junio 1795) por anstataŭi Martin, kvankam Bresson, titolhava deputito, estis revokita la 18-an de frimero jaro 3-a (8-a de decembro 1794).

Leĝofara Asembleo (1791-1792)[redakti | redakti fonton]

8 deputitoj kaj 3 anstataŭantoj

Deputitoj[redakti | redakti fonton]

  1. Mengin (Joseph), vicprezidanto de la direktorio de la distrikto Saint-Dié.
  2. Carant (Nicolas Thérèse), prokuroro-sindiko de la distrikto La Marche.
  3. André (Laurent Yves Antoine), notario au Thillot, administranto de la departemento.
  4. Dieudonné (Christophe), juristo en Saint-Dié, administranto de la direktorio de la departemento.
  5. Delpierre (Antoine François), juristo en Valfroicourt.
  6. Marant (Joseph), negocisto en Bugneville, administranto de la distrikto de Neufchâteau.
  7. Vosgien (Donat), urbestro de Epinal.
  8. François de Neufchateau (Nicolas-Louis), pacjuĝisto en Vicherey kaj administranto de la departemento, anstataŭanto en la Konstitucianta Asembleo.

Anstataŭantoj[redakti | redakti fonton]

  1. Bresson (Jean-Baptiste François Marie), administranto de la distrikto de Darney.
  2. Braux (Joseph)), prokuroro-sindiko de la distrikto Rambervilliers.
  3. Balland (Charles-André), prokuroro-sindiko de la distrikto Bruyères.

Eksaj deputitoj[redakti | redakti fonton]

(ordigotaj laŭ mandato)

Notoj kaj referencoj[redakti | redakti fonton]

Aneksaĵoj[redakti | redakti fonton]

Vidu ankaŭ[redakti | redakti fonton]

Eksteraj ligiloj[redakti | redakti fonton]

Bibliografio[redakti | redakti fonton]

  • DicoParlement, id=16609, artikolo de Marmier (Philippe-Gabriel, duko de), Robert & Cougny 1891 Interretejo de la Nacia Asembleo ;
  • Artikolo pri la deputitoj de la departemento en Dictionnaire des parlamentanoj français (?-1889) de Robert kaj Cougny ;
  • Artikolo pri la deputitoj de la departemento en Dictionnaire des parlamentanoj français (1889-1940), sub estrado de Jean Jolly, eld. "PUF", 1960 ;
  • Artikolo pri la deputitoj de la departemento en Dictionnaire des parlamentanoj français (1940-1958), eld. "La Documentation française", (1988-2005) ;