Astronomo

El Vikipedio, la libera enciklopedio
Saltu al: navigado, serĉo

Ne konfuzu kun astronomio.

Astronomoastronomiisto estas sciencisto, kies fako estas astronomio. Multaj astronomoj laboras en observatorioj kun teleskopoj kaj kolektas informojn pri steloj, planedoj, galaksioj kaj aliaj objektoj en la kosmo. Astronomo analizas la kolektitajn informojn kaj helpas nin kompreni, kiel la universo kondutas.

Jen listo de monde konataj astronomoj, laŭ alfabeta ordo:


Al-Biruni 9731048
Friedrich Bessel 17841846
Tycho Brahe 15461601
Arthur Eddington 18821944
Albert Einstein 18791955
Galileo Galilei Galilejo 15641642
Edmond Halley 16561742
Stephen Hawking *1942
John Herschel 17921871
William Herschel 17381822
Johannes Hevelius 16111687
Hiparĥo ĉ. 170 a.K.125 a.K.
Fred Hoyle *1915
Edwin Hubble 18891953
Christiaan Huygens 16291695
Omar Ĥajam 10481122
Johannes Keplero 15711630
Nikolao Koperniko 14731543
Gerard Kuiper 19051973
Georges Lemaître (aŭ Pastro Lemaitre) 18941966
Simon Newcomb 18351909
Isaac Newton 16421727
Arno Penzias *1933
Ptolemeo 87150
Giovan Battista Riccioli 15981675
Henry Norris Russell 18771957
Yrjö Väisälä 18911971
Robert Wilson *1936

Listo de esperantistaj astronomoj[redakti | redakti fonton]

Carolyn Shoemaker.jpg


Eksteraj ligiloj[redakti | redakti fonton]