Route du Rhum

El Vikipedio, la libera enciklopedio

La Route du Rhum (Esp: Itinero del'Rumo) estas solluda transatlantika velvetkuro, kiu okazas ĉiun kvaran jaron, fine de oktobro aŭ komenco de novembro, inter Saint-Malo (Bretonio) kaj Gvadelupo. Kreita en 1978, ĝi estas organizita ekde 2006 de OC Sport Pen Duick (entrepreno kreita de Éric Tabarly en 1973.

Okaze de la unua okazo, dum li estis ĉe la kapo de la vetkuro malaperis la famkonata navigisto Alain Colas dum ciklono preter la insularo Acoroj la 16-an de novembro. Neniam oni trovis lin kaj eĉ elementon de la vrako.

Okazoj[redakti | redakti fonton]

1978 : unua okazo[redakti | redakti fonton]

Rango Venkinto Lando Tipo/Kategorio Nomo de la boato Tempo
1 Mike Birch  Kanado Trimarano 11 m Olympus Photo 23 j 6 h 59 min 35 s
2 Michel Malinovsky  Francio Monokareno 21 m Kriter V 23 j 7 h 1 min 13 s
3 Philip Weld  Usono Trimarano 18 m Rogue Wave 23 j 15 h 51 min 32 s

1982 : dua okazo[redakti | redakti fonton]

Rango Venkinto Lando Tipo/Kategorio Nomo de la boato Tempo
1 Marc Pajot  Francio Katamarano 18 m Elf Aquitaine 18 j 1 h 38 min 0 s
2 Bruno Peyron  Francio Katamarano 17 m Jaz 18 j 11 h 46 min 22 s
3 Mike Birch  Kanado Katamarano 15 m Vital 18 j 13 h 44 min 6 s

1986 : tria okazo[redakti | redakti fonton]

Rango Venkinto Lando Tipo/Kategorio Nomo de la boato Tempo
1 Philippe Poupon  Francio Trimarano 23 m Fleury Michon VIII 14 j 15 h 57 min 15 s
2 Bruno Peyron  Francio Katamarano 23 m Ericsson 16 j 17 h 4 min 43 s
3 Lionel Péan  Francio Katamarano 18 m Hitachi 17 j 7 h 4 min 43 s

1990 : kvara okazo[redakti | redakti fonton]

Rango Venkinto Lando Tipo/Kategorio Nomo de la boato Tempo
1 Florence Arthaud  Francio Trimarano 18 m [[Pierre 1er|Pierre Ŝablono:1er]] 14 j 10 h 8 min 28 s
2 Philippe Poupon  Francio Trimarano 18 m Fleury Michon IX 14 j 18 h 39 min 36 s
3 Laurent Bourgnon   Svislando Trimarano 18 m R.M.O. 14 j 18 h 46 min 31 s

1994 : kvina okazo[redakti | redakti fonton]

Rango Venkinto Lando Tipo/Kategorio Nomo de la boato Tempo
1 Laurent Bourgnon   Svislando Trimarano 18 m Primagaz 14 j 6 h 28 min 29 s
2 Paul Vatine  Francio Trimarano 18 m Région Haute-Normandie 14 j 9 h 38 min 56 s
3 Yves Parlier  Francio IMOCA Cacolac d'Aquitaine 15 j 19 h 23 min 35 s

1998 : sesa okazo[redakti | redakti fonton]

Rango Venkinto Lando Tipo/Kategorio Nomo de la boato Temps
1 Laurent Bourgnon   Svislando ORMA Primagaz 12 j 8 h 41 min 6 s
2 Alain Gautier  Francio ORMA Brocéliande 12 j 11 h 54 min 32 s
3 Franck Cammas  Francio ORMA Groupama 12 j 19 h 41 min 13 s

2002 : sepa okazo[redakti | redakti fonton]

Rango Venkinto Lando Tipo/Kategorio Nomo de la boato Tempo
1 Michel Desjoyeaux  Francio ORMA Géant 13 j 7 h 53 min 0 s
2 Ellen MacArthur  Britio IMOCA Kingfisher 13 j 13 h 31 min 47 s
3 Lalou Roucayrol  Francio ORMA Banque populaire 13 j 19 h 36 min 18 s

2006 : oka okazo[redakti | redakti fonton]

Rango Venkinto Lando Tipo/Kategorio Nomo de la boato Tempo
1 Lionel Lemonchois  Francio ORMA Gitana 11 7 j 17 h 19 min 6 s
2 Pascal Bidégorry  Francio ORMA Banque populaire 8 j 4 h 25 min 7 s
3 Thomas Coville  Francio ORMA Sodeb'O 8 j 13 h 39 min 2 s

2010 : naŭa okazo[redakti | redakti fonton]

Rango Venkinto Lando Venkinto Tipo/Kategorio Nomo de la boato Tempo
1 Franck Cammas  Francio Ultime Groupama 3 9 j 3 h 14 min 47 s
2 Francis Joyon  Francio Ultime IDEC 9 j 13 h 50 min 48 s
3 Thomas Coville  Francio Ultime Sodebo 10 j 3 h 13 min 11 s

2014 : deka okazo[redakti | redakti fonton]

Rango Venkinto Lando Tipo/Kategorio Nomo de la boato Tempo
1 Loïck Peyron  Francio Ultime Banque Populaire VII 7 j 15 h 8 min 32 s
2 Yann Guichard  Francio Ultime Spindrift 2 8 j 5 h 18 min 46 s
3 Sébastien Josse  Francio Ultime Edmond de Rothschild 8 j 14 h 47 min 9 s

2018 : dek unua okazo[redakti | redakti fonton]

Rango Venkinto Lando Tipo/Kategorio Nomo de la boato Tempo
1 Francis Joyon  Francio Ultime IDEC Sport 7 j 14 h 21 min 47 s
2 François Gabart  Francio Ultime Macif 7 j 14 h 28 min 55 s
3 Armel Tripon  Francio Multi50 Reauté Chocolat 11 j 7 h 32 min 40 s

2022 : dekdua okazo[redakti | redakti fonton]

Rango Venkinto Lando Tipo/Kategorio Nomo de la boato Tempo
1 Charles Caudrelier  Francio Ultime Maxi Edmond de Rothschild 6 j 19 h 47 min 25 s
2 François Gabart  Francio Ultime SVR-Lazartigue 6 j 23 h 3 min 15 s
3 Thomas Coville  Francio Ultime Sodebo Ultim 3 7 j 6 h 37 min 25 s