Bourg-des-Comptes

El Vikipedio, la libera enciklopedio
Jump to navigation Jump to search


Koordinatoj: 47°55′48″N 01°44′28″U  /  47.93°N, 1.74111°U / 47.93; -1.74111 (Bourg-des-Comptes)
Bourg-des-Comptes
komunumo
Bourg-des-Comptes maison.jpg
Malnova domo sur la placo de la preĝejo
Blason ville fr Bourg-des-Comptes (Ille-et-Vilaine).svg
Blazono
Oficiala nomo: Bourg-des-Comptes
Ŝtato Francio Francio
Regiono Bretonio
Departemento Ille-et-Vilaine
Arondismento Redon
Kantono Guichen
Interkomunumo kantono de Guichen
Historia regiono Bretona duklando
Rivero Vilaine
Situo Bourg-des-Comptes
 - koordinatoj 47°55′48″N 01°44′28″U  /  47.93°N, 1.74111°U / 47.93; -1.74111 (Bourg-des-Comptes)
Plej alta punkto
 - alteco 99 m s. m.
Plej malalta punkto
 - alteco m s. m.
Areo 23,41 km² (2 341 ha)
Loĝantaro 2 460 (2008[1])
Denseco 105,08 loĝ./km²
Dato 2008-2014
Urbestro Pierre Dano
Horzono MET (UTC+1)
 - somera tempo MET (UTC+2)
Poŝtkodo 35890
INSEE 35033
Situo kadre de Francio
ButtonRed.svg
Situo kadre de Francio
Situo kadre de Ille-et-Vilaine
ButtonRed.svg
Situo kadre de Ille-et-Vilaine
Commons-logo.svg Vikimedia Komunejo: Bourg-des-Comptes
Retpaĝo: Oficiala retpaĝejo

Bourg-des-Comptes estas franca komunumo, situanta en la departemento Ille-et-Vilaine kaj en la regiono Bretonio.

Geografio[redakti | redakti fonton]

Laŭ la riĉeco de la flaŭro, Bourg-des-Comptes estas la sesa komunumo de la departemento, kiu posedas la plej grandan nombron da taksonoj en iliaj diversaj biotopoj, t.e. 611 por komunuma averaĝo de 348 taksonoj kaj departementa sumo de 1373 taksonoj (118 familioj). Aparte estas 57 taksonoj kun forta hereda valoro kiam entute estas 207 ; 38 protektataj taksonoj kaj 21 apartenantaj al la ruĝa listo de la Armorika montaro (departementa sumo: 237) [2].

Historio[redakti | redakti fonton]

Toponimio[redakti | redakti fonton]

Dum la franca revolucio de 1789, la komunumo havis la nomon Bourg-la-Montagne[3].

Heraldiko[redakti | redakti fonton]

Blason ville fr Bourg-des-Comptes (Ille-et-Vilaine).svg

Lazura kun arĝenta paska ŝafido portanta sian krucon oblikve, kun ora kapo ŝarĝita per gorĝa koro truita de sago samkolora.

Administracio[redakti | redakti fonton]

La urbodomo, en la malnova pastrejo.

Lokoj kaj monumentoj[redakti | redakti fonton]

  • Preĝejo "Notre-Dame", 1851[4].
  • La kastelo de Boschet, konstruata de 1660 ĝis 1680 kaj renovigata kaj pligrandigata de 1720 ĝis 1740, kun siaj ĝardenoj estas monumento historia klasita per dekreto de la 23-a de Decembro 1969 ; la servkonstruaĵoj estas registritaj per dekreto de la 9-a de Februaro 1998[5],[6].
  • Pluraj nobeldomoj : Nobeldomo de Provotières[7], la Gouverdière[8], la Rivière Chereil[9], la Réauté[10].
  • Menhiro dirata la "Grand Tua" ĉe la "Prégaudais"[11].

Personoj ligitaj al la komunumo[redakti | redakti fonton]

  • Godefroy Brossay-Saint-Marc (5-an de Februaro 1803 - 26-an de Februaro 1878), kardinalo ĉefepiskopo de Rennes, kies gepatroj fariĝis posedantoj de la kastelo de Boschet en 1802.
  • Édouard Brossay-Saint-Marc, frato de la antaŭa, arkitekto, aŭtoro de la preĝejo de Bourg-des-Comptes.
  • Jean-Marie Valentin (17-an de Oktobro 1823 - 8-an de Aŭgusto 1896), skulptisto, lernanto de Jean-Baptiste Barré kaj de François Rude, artisto protektita de la kardinalo Brossay-Saint-Marc[12].

Vidu ankaŭ[redakti | redakti fonton]

Arkivoj[redakti | redakti fonton]

Notoj kaj referencoj[redakti | redakti fonton]

  1. oficialaj datumoj de 2008 sur la retpaĝejo de Insee
  2. Louis Diard, france La flore d'Ille-et-Vilaine, Atlas floristique de Bretagne, Rennes, Siloë, 2005, mapo p. 170.
  3. Notico de la komunumo
  4. Datumbazo 'Mérimée' : IA00007410
  5. Datumbazo 'Mérimée' : PA00090508
  6. Datumbazo 'Mérimée' : IA00007404
  7. Datumbazo 'Mérimée' : IA00007409
  8. Datumbazo 'Mérimée' : IA00007407
  9. Datumbazo 'Mérimée' : IA00007406
  10. Datumbazo 'Mérimée' : IA00007405
  11. Datumbazo 'Mérimée' : IA00007881
  12. Retpaĝejo Site pri la biografio kaj ĉiuj verkoj de Jean-Marie Valentin

Eksteraj ligiloj[redakti | redakti fonton]