Ukrainia Ŝaka Ĉampionumo

El Vikipedio, la libera enciklopedio
Salti al navigilo Salti al serĉilo

La Ukrainia Ŝaka Ĉampionumo estas individua ŝakturniro, kiu okazas ĉiu jare en Ukrainio por trovi la plej bonan ŝakiston el la lando. Ĝi okazas ekde 1924 kaj inkludas tiujn, gajnintojn kiam Ukrainio estis soveta respubliko.

Vira ĉampionumo[redakti | redakti fonton]

# Jaro Urbo Ĉampiono
1 1924 Kievo Yakiv Vilner
2 1925 Ĥarkov Yakiv Vilner
3 1926 Odeso Borys Verlinsky kaj Mykhailo Marski
4 1927 Poltava (Olexiy Selezniov), Vsevolod Rauzer
5 1928 Odeso Yakiv Vilner kaj Volodymyr Kirillov
6 1931 Ĥarkov Abram Zamikhovsky
7 1933 Ĥarkov Vsevolod Rauzer kaj Volodymyr Kirillov
8 1936 Kievo Yosyp Pohrebyssky kaj Petro Shumilin
9 1937 Kievo Fedir Bohatyrchuk
10 1938 Kievo Isaac Boleslavsky
11 1939 Dnipro Isaac Boleslavsky
12 1940 Kievo Isaac Boleslavsky
13 1944 Kievo Borys Goldenov
14 1945 Kievo Anatoly Bannik
15 1946 Kievo Anatoly Bannik
16 1947 Kievo Alexey Sokolsky
17 1948 Kievo Alexey Sokolsky
18 1949 Odeso Isaac Lipnitsky
19 1950 Kievo Yukhym Heller
20 1951 Kievo Anatoly Bannik
21 1952 Kievo Vladlen Zurakhov
22 1953 Kievo Yakiv Yukhtman
23 1954 Kievo Abram Khavin
24 1955 Kievo Anatoly Bannik
25 1956 Kievo Isaac Lipnitsky
26 1957 Kievo (Salo Flohr), Yukhym Heller
27 1958 Kievo Yukhym Heller
28 1959 Kievo Yukhym Heller
29 1960 Kievo Leonid Stein
30 1961 Kievo Yuri Kots
31 1962 Kievo Leonid Stein
32 1963 Kievo Yuri Nikolayevsky
33 1964 Kievo Anatoly Bannik
34 1965 Dnipro R. Goldstein
35 1966 Kievo Yuri Sakharov
36 1967 Kievo Valery Zhydkov kaj Yuri Nikolayevsky
37 1968 Kievo Yuri Sakharov
38 1969 Ivano-Frankivsk Hennady Kuzmin kaj Volodymyr Savon
39 1970 Kievo Volodymyr Tukmakov
40 1971 Donecko Yuri Kots
41 1972 Odeso Lev Alburt
42 1973 Dnipro Lev Alburt
43 1974 Lviv Lev Alburt
44 1975 Dnipro Oleksandr Vaisman
45 1976 Donecko Mykhailo Pidhayets
46 1977 Zhytomyr Yuri Nikolayevsky
47 1978 Jalto Kostiantyn Lerner
48 1979 Dnipro Volodymyr Okhotnyk
49 1980 Ĥarkov Volodymyr Malaniuk
50 1981 Jalto Volodymyr Malaniuk
51 1982 Jalto Kostiantyn Lerner
52 1983 Melitopol Dmytro Komarov kaj Valery Neverov
53 1984 Kievo Mykhailo Hurevych
54 1985 Uzhhorod Valery Neverov
55 1986 Lviv Volodymyr Malaniuk
56 1987 Mykolaiv Viktor Moskalenko
57 1988 Ĥarkov kaj Lviv Valery Neverov
58 1989 Ĥerson Ihor Novikov kaj Hennady Kuzmin
59 1990 Simferopolo Mykhailo Brodsky
60 1991 Simferopol Vitali Golod
61 1992 Simferopol Vladyslav Borovikov
62 1993 Donecko Orest Grytsak
63 1994 Alushta Yuri Kruppa
64 1995 ? Serhiy Kryvosheya
65 1996 Jalto Mykhailo Holubiev kaj Valery Neverov
66 1997 Alushta Volodymyr Baklan
67 1998 Alushta Lubomyr Mykhailets, Volodymyr Baklan, Oleh Berezin
68 1999 Alushta Hennady Kuzmin, Alexei Bezgodov, Stanislav Savchenko, Oleksandr Moiseyenko, Andriy Rakhmangulov
69 2000 Sevastopolo Volodymyr Rohovski
70 2001 Ordzhonikidze Oleksandr Berelovych
71 2002 Alushta Anton Korobov
72 2003 Simferopolo Yevhen Miroshnychenko
73 2004 Ĥarkov Andriy Volokitin
74 2005 Rivne Oleksandr Areschenko
75 2006 Poltava Zakhar Yefymenko
76 2007 Ĥarkov Valeriy Aveskulov
77 2008 Poltava Yevhen Miroshnychenko
78 2009 Alushta Volodymyr Jakymov
79 2010 Alushta Sergey Pavlov
80 2011 Kievo Ruslan Ponomariov
81 2012 Kievo Anton Korobov
82 2013 Kievo Yuriy Kryvoruchko
83 2014 Lviv Yuriy Kuzubov
84 2015 Lviv Andriy Volokitin
85 2016 Rivne Mikhailo Oleksienko
86 2017 Zhytomyr Petro Golubka
87 2018 Kievo Anton Korobov
88 2019 Lutsk Evgeny Shtembuliak

Virinaj ĉampionumoj[redakti | redakti fonton]

# Jaro Urbo Ĉampiono
1 1935 Berta Vaisberg, Roza Kliherman
2 1936 Zinaida Artemieva, Berta Vaisberg, Roza Kliherman
3 1937 Tamara Dobrovolska
4 1938 Zinaida Artemieva, Berta Vaisberg, Sofiya Sokolyk
5 1939 Sara Slobodyanyk
6 1946 Berta Vaisberg
7 1947 Lyubov Kohan
8 1948 Lyubov Kohan
9 1949 Korsunska
10 1950 Berta Vaisberg, A. Rubinchyk
11 1951 Lyubov Kohan
12 1952 Lyubov Kohan
13 1953 Lyubov Kohan
14 1954 Lyubov Kohan
15 1955 Esfir Holdberh
16 1956 Berta Vaisberg
17 1957 Olena Malynova
18 1958 Nina Rusinkevich
19 1959 Berta Vaisberg
20 1960 Olena Malynova
21 1961 Olga Andreieva
22 1962 Olena Malynova
23 1963 Lyubov Idelchyk
24 1964 Raisa Vapnychna
25 1965 Olga Andreieva
26 1966 Olga Andreieva
27 1967 Marta Shul
28 1968 Nina Rusinkevich
29 1969 Lyubov Idelchyk
30 1970 Tatiana Morozova
31 1971 Lidia Semenova
32 1972 Olga Andreieva
33 1973 Olena Yelina
34 1974 Lydia Mulenko
35 1975 Lyubov Shcherbyna
36 1976 Lydia Mulenko
37 1977 Marta Litinskaya
38 1978 Lyubov Lysenko
39 1979 Elena Titova
40 1980 Larisa Muchnik
41 1981 Odeso Natalia Gasiunas
42 1982 Lvov Irina Chelushkina
43 1983 Kievo Viktoria Artamonova
44 1984 Sevastopol Natalia Ruchieva
45 1985 Nikolaev Larisa Muchnik
46 1986 Lvov Zoya Lelchuk
47 1987 Lvov Irina Chelushkina
48 1988 Kievo Elena Sedina
49 1989 Lugansk Maria Nepeina
50 1990 Kievo Elena Sedina
51 1991 Lugansk Maria Nepeina
52 1992 Lugansk Maria Nepeina
53 1993 Kharkiv Maria Dekusar
54 1994 Lugansk Natalia Kiseleva
55 1995 Lvov Marta Litinskaya
56 1996 Chernihiv Tatiana Melamed
57 1997 Kievo Lidia Semenova
58 1998 Kalush Galina Shliakhtich
59 1999 Kharkiv Nadezhda Jadvizhena
60 2000 Nikolaev Katerina Rohonyan
61 2001 Kramatorsk Anna Zatonskih
62 2002 Alushta Tatjana Vasilevich
63 2003 Nikolaev Anna Muzychuk
64 2004 Alushta Olga Alexandrova
65 2005 Kharkiv Anna Ushenina
66 2006 Odeso Oksana Vozovic
67 2007 Poltava Tatjana Vasilevich
68 2008 Nikolaev Inna Gaponenko
69 2009 Evpatoria Evgeniya Doluhanova
70 2010 Poltava Tatjana Vasilevich
71 2011 Poltava Kateryna Dolzhikova
72 2012 Kharkiv Mariya Muzychuk
73 2013 Kievo Mariya Muzychuk
74 2014 Lviv Anna Muzychuk
75 2015 Lviv Anastasiya Rakhmangulova
76 2016 Rivne Elizaveta Malakhova
77 2017 Zhytomyr Iulija Osmak
78 2018 Kievo Nataliya Buksa
79 2019 Lutsk Natalia Zhukova