Gare de l'Est
Aspekto
| Por samtitola artikolo vidu la paĝon Gare de l'Est (pariza metrostacio). |
| Gare de l'Est | |||
|---|---|---|---|
Vaporlokomotivo en Gare de l'Est (2010) | |||
| kapostacio • fervoja stacidomo | |||
| Lokigo | |||
| Lando | Francio | ||
| Urbo | Parizo | ||
| Arondismento | 10-a | ||
| Geografia situo | 48° 52′ 39″ N, 2° 21′ 33″ O (mapo)48.8775522.359156Koordinatoj: 48° 52′ 39″ N, 2° 21′ 33″ O (mapo) | ||
| |||
![]() | |||
| Ecoj | |||
| Trakoj | 29 | ||
| Kajoj | 15 | ||
| Tarifa zono | IDF/1 | ||
| Jara trafiko | 36 774 394 vojaĝantoj (2022) | ||
| Historio | |||
| Malfermo | 5-a de julio 1849 | ||
| Arkitekto | François-Alexandre Duquesney | ||
| Administrado kaj utiligado | |||
| Proprietulo | SNCF | ||
| Trafikanto | SNCF | ||
| Kodo UIC | 87113001 | ||
| Trajno-linioj | |||
| Pliaj informoj | |||
| En TTT | Gare de l'Est ĉe "SNCF" | ||

Gare de l'Est [ɡaʁ də lˈɛst], oficiale Paris-Est (Parizo-Oriento), france Gare de Paris-Est (unue nomita Gare de Strasbourg), estas unu el la sep grandaj stacidomoj de SNCF en Parizo. Tiu kapostacio situas en la 10-a arondismento, ne malproksime de Gare du Nord.
Per ĉirkaŭ 34 milionoj da vojaĝantoj jare, ĝi estas la kvina stacidomo de Parizo. Ĝia trafiko, malkreskinta depost la malfermo de Linio E de RER, kreskis depost la enservigo de TGV Orienta per kresko de 22 % da vojaĝantoj de ĉefaj linioj.
Ĝi situas ĉe kilometra punkto (PK) 000,000 de la linio Paris-Est - Mulhouse-Ville (001000).

Interkonektoj
[redakti | redakti fonton]



Magenta
Gare de l'Est

Château-Landon 
RATP 30 31 32 35 38 39 46 47 56 65 350 OpenTour
N01 N02 N13 N14 N41 N42 N43 N44 N45 N140 N141 N142 N143 N144 N145
Bildgalerio
[redakti | redakti fonton]- Stacidomo
Gare de l'Est - Nomplato
"PARIS EST" - Interkonekto kun Château-Landon
Vidu ankaŭ
[redakti | redakti fonton]Eksteraj ligiloj
[redakti | redakti fonton]- Gare de l'Est ĉe "SNCF"
- Gare de l'Est en la oficiala retejo Transilien de SNCF (france)
- Gare de l'Est en la oficiala retejo TER de SNCF (france)
- Gare de l'Est Paris | Igares.com
| ||||||||||||||||||||||||||||
Zono 100 = Ekster Francilio
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


