Himni i Flamurit

El Vikipedio, la libera enciklopedio
Himni i Flamurit
Himno al la Flago
“Himni i Flamurit”
nacia himno
lando Flago-de-Albanio.svg Albanio
kantoteksto Aleksander Stavre Drenova, 1912
muziko Ciprian Porumbescu
muzika ekzemplo
"Hymni i Flamurit"
Ĉu la aŭdigo ne funkcias? Eble helpos la paĝo "media help" (en la angla).
Information icon.svg
vdr

Himni i Flamurit (Himno al la flago) estas la nacia himno de Albanio. La teksto estis verkita de la albana poeto Aleksander Stavre Drenova (pseŭdonime ASDRENI) en 1912. La himno estis publikigita unuafoje kiel poemo titolita Liri e Shqipërisë (Libereco de Albanio), en albana ĵurnalo en Sofio, Bulgario. Poste ĝi publikiĝis en la poemaro Ëndra e lotë (Revoj kaj larmoj), kiu aperis en Bukareŝto, Rumanio. La muziko de la himno estis komponita de la rumana komponisto Ciprian Porumbescu.

Hymni i Flamurit (en la albana lingvo)

Rreth flamurit të përbashkuar,
Me një dëshirë dhe një qëllim,
Të gjithë Atij duke iu betuar,
Të lidhim besën për shpëtim.

Prej lufte veç ay largohet,
Që është lindur tradhëtor,
Kush është burrë nuk friksohet,
Po vdes, po vdes si një dëshmor.

Në dorë armët do t'i mbajmë,
Të mbrojmë Atdheun në çdo vend,
Të drejtat tona ne s'i ndajmë,
Këtu armiqtë s'kanë vend.

Se Zoti vet e tha me gojë,
Që kombe shuhen përmbi dhé,
Po Shqipëria do të rrojë,
Për te, për te luftojmë ne.

Muziko[redakti | redakti fonton]